Jak bylo na Krétě před 3500 lety?

V červnu jsem byla na výletě na Krétě.
Podruhé v Řecku, poprvé na ostrově.

U mě cestování není jen o tom, „byla jsem v Řecku, bylo to super!“ a koupání se, ale taky o výletech, poznávání místních zajímavostí, historie, souvislostí. Ráda se nechávám překvapit, co mi výlet nebo cesta přinesou navíc.
A na Krétě toho bylo poměrně dost.

Na Krétě se zrodila a rozvíjela jedna z velmi starých civilizací na Zemi – minojská.
I v dnešní době se o ní mnoho neví – odkud se vzala, kde vzali své znalosti atd.
Co se ale ví, že byli velmi zběhlí v zemědělství, pěstovali už tehdy olivy a víno. Postavili několik měst, nejznámější z nich je Knossos.

A tam jsme se právě vypravili na jeden výlet.

Celé místo je v kopcích a působí klidně, otevřeně, a jakkoliv je to kousek od parkoviště a hlavní ulice, vznáší se tam jakýsi klid a člověk se velmi snadno představí, že se ocitl pár tisíc let zpátky.
Připadala jsem si jako tehdejší obyvatelka, která se prochází po městě, obdivuje architekturu, výhled do okolí, na políčka a vinice pod městem a krásnou slunečnou oblohu.

Už Mínojci měli v oblibě sportovní hry – například zápas, box a soupeření s býky, včetně „salto mortale“ – různé způsoby přeskakování přes býka. Úplně bezpečné to asi nebylo.
A v tomto městě se měl také nacházet onen labyrint, kde byl vězněn bájný Mínótaurus.

Celý areál byl tvořený různým komplexem budov, dnes jsou místy jen kameny, kamenné podlahy, zbytky zdí nebo celé zdi, sem tam nějaký dům.
Uprostřed je centrální náměstí, které bylo postaveno tak, že zajišťovalo přírodní odvětrávání a ochlazování vzduchu.

Na stěnách jsou vidět zbytky fresek, některé z nich restaurované. Mají nádherné syté barvy, hodně je zastoupena žlutá a červená. A malby samotné jsou nádherné.
A je tu další zajímavost – postavy lidí jsou kresleny z boku, a velmi připomínají egyptské malby.

Spolu s naší skupinkou tu bylo poměrně dost lidí, ale pořád to bylo přijatelné, dalo se tu dobře procházet i fotit.

Výlet byl součástí balíčku zajištěný přes nový cestovatelský portál. Nejen, že veškeré služby i ubytování jsme měli perfektní, ale i naši průvodci na výletech byli evidentně z těch lepších.
Paní průvodkyně pro tento den věděla snad úplně vše a uměla to podat zajímavě.

Navíc jsme oproti jiným skupinám měli výhodu, hned u vchodu jsme dostali tablety se zobrazením celého areálu. Na různých místech jsme se mohli zastavit, stisknout daný bod, a zobrazily se nám paláce a budovy tak, jak asi vypadaly v minulosti. Bylo to nádherně animované a jen to přispělo k pocitu, že jsme se vrátili kousek do historie.

A pokud vás zajímá víc o cestovatelském portálu, ozvěte se mi:
cesty@hana-veverkova.cz