Je to prostě jen jiný kontinent …

Občas se mě někdo zeptá, jestli je Jižní Amerika, nebo daná země kam se chystám, bezpečná.

Je to zajímavá otázka.

Když jsem se chystala na svoji první cestu, do Peru a Bolívie, byla to pro mě doslova expedice.
Pečlivě jsem vybírala, s kterou cestovkou pojedu, srovnávala itinerář, která místa navštívíme, a vybrala jsem to nejlepší – maximum navštívených míst, dostatek času na cestu, další místa navíc, která jiné cestovky neměly, nebo zajímavosti v programu. Taky kvalita ubytování a služeb.

Taky jsem se informovala na vše možné, co vzít s sebou, co očekávat, co během cesty může nastat, včetně bezpečnosti.
Všude, kde jsme se měli pohybovat, bylo bezpečno (obě tyto země jsou relativně bezpečné celé), ale přesto jsem měla obavy.

Nikdy jsem nebyla mimo Evropu. Jižní Amerika pro mě byla něco jako jiná planeta. Tak ohromně daleko, jiný kontinent, úplně jiní lidé, neznámé zvyky, kultura, prostředí, způsob života, jiné jídlo, jiná zdravotní péče, … Nikdy jsem tak daleko necestovala sama.
Ale přesto jsem tam musela … Peru byl jeden z mých velkých snů. Odvážně jsem se vydala na cestu. A …

… všechno dopadlo výborně. Zažila jsem spoustu nádherných zážitků, dobrodružství (ano, některá by některé mohla vyvést z klidu, ale dopadla dobře, a o nich třeba jindy), mám nádherné fotky, nádherné zážitky.

A hlavně – po první cestě už jsem byla odvážnější k té druhé cestě a každé další – už jsem věděla trochu do čeho jdu. Každá země Jižní Ameriky je úplně jiná, s jinými podmínkami, ale přeci jen, na ty základní odlišnosti už jsem byla připravená.

Takže, je Jižní Amerika bezpečná?

Ano, je.

Je to všude jako jinde. Někde se můžete pohybovat úplně v klidu, i sami (i samy), v kteroukoliv denní dobu, nebo od rána do večera), někde je potřeba si dávat pozor, někde jsou místa, části města, kam není dobré chodit po setmění nebo vůbec, nebo si prostě jen více hlídat osobní věci, případně drahé věci nenosit viditelně (nebo vůbec).
Tyto informace vám vždy řeknou v hotelu, v místě ubytování, nebo místní lidé, když se jich zeptáte.

Jsou země, které jsou bezpečné celé, jsou země, kde jsou různé výjimky. Ale určitě není potřeba zatracovat celou zemi jen proto, že nějaké město má (i z minulosti) špatnou pověst, nebo že se tam zrovna něco stalo (a 364 dní se tam jinak nic moc neděje).

Vždy je třeba vše rozumně zvážit, informovat se, a hlavně se zbytečně nebát.

Příjemné zážitky pak na sebe nenechají čekat 😊