Jak se v této krásné zemi starají o vzdělávání?
Mají tu povinnou školku, Montessori, děti se tu učí číst a psát.
Škola je povinná 8 let. Mají tu prý nejnižší negramotnost z celé Asie.
Děti nosí uniformy – bílá halenka a sukně nebo kalhoty, kluci mají barevnou kravatu.
Škola trvá 5,5 dne, soboty jsou kratší – mají povinné „nepovinné“ předměty, většinou umělecké jako hudba, tanec, hudební nástroje, počítače.
A co třeba lékařství?
Jsou tu napůl západní nemocnice a napůl ajurvédské, každý si může vybrat, kde se nechá léčit. Pokud jde o operace, základní i středně náročné se provádí tady, lékařská péče je na dobré úrovni. Pokud jde o složitější operace, pacienti jezdí do Indie.
Měla jsem možnost nahlédnout do jedné lékárny v Kandy.
Zapomeňte na naše strohé a sterilní lékárny.
Tyto obchody nabízí široké spektrum zboží – koření, čaje, různé ajurvédské směsi na detoxikaci, léčbu a podporu toho i onoho. Různé oleje na podporu růstu a kvality vlasů, dermatologické potíže, migrény a jiné.
Ajurvédské zubní pasty, které podporují prokrvení dásní a jejich kvalitní zdraví.
Tuto zubní pastu jsme měli možnost používat v resortu, kde jsem byla ubytovaná v rámci programu. Zelená barva by možná mohla odradit, možná i lehká kořeněná chuť, ale zato bylo poznat, že zuby čistí dobře a zanechává příjemný svěží pocit. A to pomocí přírodní pasty.
Je dobře, že různé přírodní prostředky začínají i u nás už být běžné. Rozhodně ale bylo hodně příjemné a zajímavé vidět, že někde je to úplně samozřejmé.
Obchody obecně tu jsou často, nebo spíš téměř vždy, v přízemí domu, vypadá to jako garáž, jen většinou prostornější. Nad obchůdkem pak majitelé bydlí. Schody bývají občas i po straně budovy.
A větší obchodní domy tu mají taky, ve velkých městech, třeba v už zmíněném Kandy. Jen je to na úměrně menší ploše.
Nechybí pouliční prodavači suvenýrů, hodně náramků, korálků.
Tady se určitě vyplatí si něco koupit 😊