Na svých cestách po Jižní Americe jsem měla možnost ochutnat spoustu různých jídel.
Od těch „normálních“ až po různými způsoby zvláštní nebo specifická.
Třeba v Mexiku se můžete najíst celkem jako u nás – jí se tu hodně hovězího, kuřecího, brambory na různý způsob, kuře.
Jen ta jídla jsou jinak upravovaná, kořeněná. Často vám na stůl, nebo k některým vybraným jídlům, na stůl připraví různé salsy, omáčky, některé sladké, jiné lehce pikantní, jiné pálivé.
Některá jídla jsou španělského, jiná mayského nebo aztéckého původu.
Jednou jsem se tak nějak spletla, a nabrala si kousek té pálivé omáčky. Vyrobené z čili papriček. Ale ta byla! Nejpálivější jídlo v životě, myslela jsem chvíli, že se mi snad zastaví dech, nemohla jsem se pořádně nadechnout, možná jsem měla zkusit fouknout, třeba bych zapálila oheň 😊.
Už jsme věděli, že není dobré to zapíjet vodou, spíš zajíst chlebem nebo rýží. Tak jsem si opatrně nabrala kousek rýže, a potom ještě. Chvíli to trvalo, ale pomalu to ustávalo. To teda bylo! Slzy v očích, dech se vrátil k normálu, já jsem opatrně odsunula stranou jídlo pokapané touto omáčkou a dojedla zbytek. Už bez potíží.
Od té doby jsem si dávala velký pozor, co si do jídla přidávám, nebo jaké si objednávám.
A co takový mexický guláš, který je k mání u nás? V Mexiku si spíš můžete dát chilli con carne. K dostání i u nás. S tím rozdílem, že v Mexiku je to trochu chuťově odlišné, i přísadami. Je to spíš hodně fazole dohromady s masem, libovým, zalité šťávou, nezahuštěné, případně s kukuřicí nebo paprikou, zeleninou. Dobře okořeněné.
Přílohu si můžete zvolit, chutná to určitě s rýží nebo tortillou. Tu tady také často dostanete k příloze ještě navíc.
Hodně se tu jí také různé polévky.
Kolumbijská kuchyně je zase jiná směs – španělská, indiánská, ale i africká.
Na pobřeží se jedí hodně ryby. Různé místní druhy, některé ani nemají česká jména. Můžou být pečené, dušené, celé nebo filety. Ochucené různými druhy koření, nebo třeba s rozmarýnem a citronem.
Tady se k jídlu podávají klasicky 2 přílohy – můžete si vybrat, případně dostanete rýži a podle vašeho výběru pak tu druhou – pečené brambory, bramborová kaše, placky.
A co je tu také vynikající, jsou ovocné šťávy.
Přírodní, s vodou, ledem. Velmi osvěžující a chutné. Jednou jsme ochutnali, a už jsme si nedávali nic jiného 😊
V Peru jsme si oblíbili zase místní koktejl Pisco sour. Nápoj z místní pálenky a dalších surovin. Lehký a chutný.
Tady je místní specialitou pečené morče. Mají tu zvláštní druh morčete – „cuj“, je o něco větší než ta, jaká známe, flekaté.
Tohle jídlo jsem nezkoušela, prý chutná trochu jako kuře, ale zase je tam málo masa.
Tady jsem taky poprvé ochutnala quinou. Tehdy jsem to neznala, u nás to ještě nebylo dostupné. Quinoa je tu jednou z možných příloh k jídlu.
Nejvíc jsem si oblíbila jídlo z brambor, kde už si nepamatuji název. Byla to směs brambor, masa, zeleniny, vytvarované na talíři do tvaru menšího kastrolku.
I v Peru jsou oblíbené polévky, zejména různé masové. Určitě se nezahušťují moukou jako u nás.
Co byste si vybrali – morče, chilli con carne nebo rybu?